Trocha nepohodlí je mocnější než plná hrst léků...
 

 

Setkali jste se už někdy s termínem 'hormeze'?

Etymologicky je odvozený od řeckého slova 'hormáein' ve významu 'povzbudit' či 'posílit' a v dnešní době se používá pro hypotézu o příznivém působení mírné úrovně zátěže (stresu, toxických látek, radiace, fyzické námahy) na živé organismy včetně člověka. Hormetický efekt je pojem označující pozitivní reakci organismu na podmínky, činnosti či látky, které ve větším množství mohou naopak působit destruktivně.

Na hormetickém principu pracuje například celá řada léčiv, které jsou ve vysoké koncentraci pro tělo poškozující, ale v rozumné dávce jej naopak vybudí k procesu posílení a postupné adaptace. Stejně tak na lidský organismus působí nejrůznější formy cvičení, výživových restrikcí nebo třeba otužování. A také v těchto oblastech je vhodné ctít principy hormeze, neboť i tyto činnosti mohou při nadměrném objemu náš organismus snadno zranit.

Jak ale rozpoznat onu hranu, kdy se stále ještě jedná o hormezi a kdy už riskujeme poškození?

Nejlepším barometrem pro toto rozlišení je naše vlastní tělo, jen potřebujeme vědět, co nám říká. Přestože to není nijak náročná disciplína, nese s sebou nutnost znovu převzít velkou část odpovědnosti, kterou v současnosti tak rádi necháváme na nejrůznějších zařízeních, gadgetech, profesních specialistech či podpůrných látkách. Pokud jsou ještě navíc součástí jakéhokoliv komerčního modelu, mají přímo ve svém popisu vytvoření závislostního vztahu za účelem ziskovosti.

Jde to i jinak? Já osobně jsem přesvědčený, že ano. A co mě na tom baví nejvíc je, že jakmile pochopíme několik jednoduchých principů, můžeme pomocí hormeze posilovat svůj organismus prakticky kdekoli, kdykoli a v jakémkoli věku. A velmi často i zadarmo nebo jen s minimálními náklady. Troufám si říct, že pokud bychom dokázali tyto principy zařadit do našeho života, tak zjednodušeně výměnou za trochu toho 'nepohodlí' bychom například mohli výrazně snížit výdaje na zdravotní péči.

WEBEDITOR DOMÉNY s.r.o.